SINGLES COMPETITION - 2018

See Past Winners Here

  SINGLES        
  First Round To Be Played By May 24th   
A Tony Keeling Buntingford 17-8. Dave Chandler Bishop's Stortford
B Robin Chalcraft Sawbridgeworth 21-19 Terry Moranda Bishop's Stortford
C Roger Barrett Hertford 12-21. Mick Clark Sawbridgeworth
D David Hunt Bishop's Stortford 21-5. Chris Beers Bishop's Stortford
E Dean Russell Bishop's Stortford 17-21 Mark Harris Sawbridgeworth
F Bryan Davies Buntingford 21-20 Ken Hegley Sele Farm
G Johathan Major Sawbridgeworth 14-21 Rick Helm Bishop's Stortford
H M. Giron-Towers Hoddesdon & Rye Park 12-21. Richard Carter Ware
J Colin Milner Hoddesdon & Rye Park 18-21 Richard Rogers Hoddesdon & Rye Park
  SINGLES        
  Second Round To Be Played By June 14th  
1 Rick Helm Bishop's Stortford 21-13 Roy Grethe Much Hadham
2 Harry Wright Sele Farm 15-21 Mark Harris Sawbridgeworth
3 Colin Ball Bishop's Stortford 11-21. Tony Keeling Buntingford
4 Don Fox Sawbridgeworth 11-21. Robins Williams Sawbridgeworth
5 Graham Taylor Sawbridgeworth w/o-o Mick Jordon Bishop's Stortford
6 Mike Irving Hertford 12-21. Vic Greenberg Buntingford
7 David Croft Bishop's Stortford 21-14 Michael Marks Buntingford
8 Nick Goff Sawbridgeworth 9-21. Carl Frostick Buntingford
9 Rick Marshall Sawbridgeworth 21-19 Peter Warren Buntingford
10 Graham Penny Much Hadham 21-12. Barrie Stockwell Hertford
11 Robin Chalcraft Sawbridgeworth 14-21 Kevin Tyrrell Bishop's Stortford
12 John Walker Sawbridgeworth 19-21 Paul Townsend Bishop's Stortford
13 Ross Murphy Buntingford 21-10. Mick Clark Sawbridgeworth
14 Bryan Davies Buntingford 21-12. David Hunt Bishop's Stortford
15 John Cogswell Bishop's Stortford 21-20 Andy Costin Hertford
16 Joe Dunne Sele Farm 21-9. Warwick Brown Buntingford
17 Roger Evans Buntingford o-w/o Garry Warrender Buntingford
18 Peter Dougherty Bengeo 21-18 Trevor McKenzie Bishop's Stortford
19 Robert Spence Whit Hern w/o-o Angus Mullin Whit Hern
20 Graeme Indge Ware 8-21. Richard Carter Ware
21 John Dowler Northaw & Cuffley w/o-o Rodney Dixon Rosedale
22 Roy Blunden Northaw & Cuffley 21-14 Ivor Bishop Rosedale
23 Kevin Norman Whit Hern 21-8. Graham Saville Ware
24 Richard Rogers Hoddesdon & Rye Park 21-7. Malcolm Judd Allenburys
25 Len Curtis Northaw & Cuffley 21-12. Ray Cutting Whit Hern
26 Jim Djouma Rosedale 21-19 Bob Hayter Hoddesdon & Rye Park
27 Bill Eaton Hoddesdon Rosehill o-w/o Derek Grose Ware
28 Allen Brandford Hertford Castle 21-12. Dave Murphy Rosedale
29 John Bishop Rosedale 21-12. Tony Baker Ware
30 Alan Franklin Ware 21-13 John Clarke Northaw & Cuffley
31 Martin Nash Whit Hern 4-21. Steve Kenway Whit Hern
32 Ray Barwick Northaw & Cuffley 20-21 Simon Stow Ware
  SINGLES        
  Third Round To Be Played By July 5th  
33 Graham Penny Much Hadham o-w/o Robert Spence Whit Hern
34 Kevin Tyrrell Bishop's Stortford 21-16 Rick Marshall Sawbridgeworth
35 Ross Murphy Buntingford 21-19 Vic Greenberg Buntingford
36 Paul Townsend Bishop's Stortford 7-21. Bryan Davies Buntingford
37 Carl Frostick Buntingford 19-21 Richard Rogers Hoddesdon & Rye Park
38 Allen Brandford Hertford Castle 15-21 Rick Helm Bishop's Stortford
39 Graham Taylor Sawbridgeworth 4-21. Tony Keeling Buntingford
40 Derek Grose Ware 21-19 David Croft Bishop's Stortford
41 Mark Harris Sawbridgeworth 21-16 Robins Williams Sawbridgeworth
42 John Dowler Northaw & Cuffley 12-21. Richard Carter Ware
43 Garry Warrender Buntingford 21-10. Joe Dunne Sele Farm
44 Peter Dougherty Bengeo 21-16 Kevin Norman Whit Hern
45 Roy Blunden Northaw & Cuffley 21-17 Steve Kenway Whit Hern
46 Alan Franklin Ware 21-13 Len Curtis Northaw & Cuffley
47 Simon Stow Ware 21-5. John Bishop Rosedale
48 John Cogswell Bishop's Stortford 14-21 Jim Djouma Rosedale
  Fourth Round To Be Played By July 26th  
49 Rick Helm Bishop's Stortford 21-8. Peter Dougherty Bengeo
50 Garry Warrender Buntingford 8-21. Kevin Tyrrell Bishop's Stortford
51 Derek Grose Ware 19-21 Bryan Davies Buntingford
52 Simon Stow Ware w/o-o Richard Carter Ware
53 Tony Keeling Buntingford 16-21 Richard Rogers Hoddesdon & Rye Park
54 Roy Blunden Northaw & Cuffley 21-19 Alan Franklin Ware
55 Mark Harris Sawbridgeworth v Ross Murphy Buntingford
56 Robert Spence Whit Hern 21-4. Jim Djouma Rosedale
  Fifth Round To Be Played By August 8th  
57 Robert Spence Whit Hern 21-12. Rick Helm Bishop's Stortford
58 Kevin Tyrrell Bishop's Stortford 21-20 Bryan Davies Buntingford
59 Simon Stow Ware 21-12. Roy Blunden Northaw & Cuffley
60 Ross Murphy Buntingford v Richard Rogers Hoddesdon & Rye Park
  Semi-Final To Be Played By August 23rd  
61 Ross Murphy Buntingford 21-20 Robert Spence Whit Hern
62 Simon Stow Ware 21-20 Kevin Tyrrell Bishop's Stortford